Alphonse Legros
Hubert Francois Gravelot
T T Bury
Adriaen van Ostade
Andrea Del Sarto
Weyden, School of Roger Van De...
Pollaiuolo
Holbein
Saly, Jacques-Francois
Watteau, Jean-Antoine
Luca Signorelli
Rubens
Weyden
Rembrandt van Rijn (attributed...
Volterra
Kabakov,
Antonio Pollaiuolo
Savery
Giovanni Teipolo
Gerard David
Henri Matisse
Edward Twycross
G Tiepolo
Dirick Vellert
Ennemond Petitot
Frotz Thaulow
Henry Calvert
English School
Gentile Fabriano
G Sirani
Francesco Prato
Hosoda Eishi
Jacques Bellange
Lucas Van Leyden
Jost Amman
Nicholas Hilliard
Nicholas Poussin
J Toro
Jehan Clouet
Jean Durant
Lombard Miniaturist
Jean Wuest
Jacopo Robusti (called Tintore...
Lambert Doomer
Leonard Beck
Jan Huysum
Sebastien le Clerc
W Wyllie
Simone Cantarini
School Nuremberg
W Walcot
Umbrian School
Anthony Van Dyck
Vittore Carpaccio
William Tillyer
South Master
Robert Nanteuil
Oliffe Richmond
Peter Rubens
Louis-Martin Berthault
Lenardi, Giovanni-Battista
Pierre-Antoine Baudouin
Pierre-Edme Babel
Forli
Ghirlandajo
Jorg Breu 'the younger'
Albrecht Dürer
Francisco Goya Y Lucientes
Goes, Hugo Van der
Franco-Flemish Miniaturist
Canaletto
Jean Auguste Dominique Ingres
Pieter Bruegel 'the elder'
George Cuitt Jnr
Edouard Manet
Viti
Antonio Correggio
Parmigiano
A Dyck
Clement Marillier
Ben Johnson
Molyn the elder, Pieter
Benozzo Gozzoli
Huygens the younger, Constanty...
Annibale Carracci
John Sell Cotman (after)
William Blake
Sir William Rothenstein
Wenceslaus Hollar
Joannes Giardini
Gerald Spencer Pryse
Thomas Rowlandson
Michelangelo Buonarroti (after...
Leonardo Vinci, da (after)
Charles Samuel Keene
George Romney (after)
Salvator Rosa
Utagawa Toyokuni
Filippo Lippi
Netherlands School
Anthony Dyck
Florentine School
Sir Joshua Reynolds (after)
Fragonard, Jean-Honore
Fra Giovanni Angelico
Max Bill
Claude Mellan
Adam Elsheimer
Claude
Raphael (after)
Pieter Brueghel
Jacob Koninck
Mayers W.A.
Eric Gill
Carpaccio
Correggio
Alfred Chalon
Georg Eisler
Parri Spinelli
Wolfgang Traut
Veronese School
Hendrik Goltzius
South School
Cornelis Saftleven
Parmegiano
Erhard Schon
Luini
John Harwood
Pisanello
Francesco Cossa
Whitfield Harland, J
Nicolaes Maes (attributed to)
Randolph Schwabe
Samuel Haile
Giovanni Tiepolo
Tiziano Vecellio Titian
Domenico Ghirlandaio
Filippino Lippi
Ada M Shrimpton
Utagawa Hiroshige
Ercole Grandi
Frank Newbould
James Kerr-Lawson
J H Belps
Abraham Bosse
Austin Cooper
Jacques Barthelemy Adolphe App...
Pablo Picasso
Dora M Batty
Mark Lancaster
Andrea Sarto
Utagawa Toyoshige
Charles Pears
Akumnichov
Pordenone
Ba Nyan
Anthony Raine-Barker
J J Phelps MA
E A Cox
General Post Office
Jan Swertner
James Nasmyth
Grant & Co
Guido Reni (after)
Italian School
Eleanor Joan Ellis
Hans Sebald Beham
Otovi Holasovi
Paul Jeffay
Muirhead Bone
Anthony van Dyck (after)
Marcel Fiorini
J Jenkinson
Titian Camagnola
Adrian Paul Allinson
Empire Marketing Board
May Aimée Smith
A Aglio
Alessandro Araldi
Allan William Seaby
J Mennie
T Physick
Ernest Stamp
John Fothergill
J Evans
WG Grimmond
William Davison
Tuscan School
Paul Huxley
Yoshisuke Funasaka
William Scott
Holman Hester
Robert Charles Goff
Edward Barnard Lintott
Stefano Zevio
Gwendolen Raverat
Jan Scorel
Shunko
R T Cooper
Domenico Beccafumi
Gheyn the elder, Jacob De
John Mansbridge
Katsushika Hokusai
Oskar Kokoschka
Edgar Ainsworth
Ian Strang
Claughton Pellew
Clifford Webb
James Tibbits Willmore
John Cousen
Fred Taylor
Suzuki Harunobu
Clive Gardiner
Alfred Richard Blundell
Karel Appel
Utagawa Kuninaoa
Emile Nicolle
Charles Emile Jacque
Phylllis Mould
Sir Peter Lely (attributed to)
Gregory Brown
Flemish School
Jean-Baptiste-Camille Corot
Albany E. Howarth
Federigo Zuccaro
Andrew F Affleck
Harunobu (after)
Mary Berridge
Hans Schaufelein
Hans Burgkmair
Giovanni Grimaldi
R H Fletcher
Bernard Meninsky
Dorothea Nimmo Smith
Barbara Greg
Eve Kirk
Mary Viola Paterson
Reverend Ernest F Letts MA
Joseph Mallord William Turner
Léopold Flameng
Dorothy Vanner
Sienese School
Arthur Joseph Gaskin
Terence Cuneo
Theophis-Narcisse Chauvel
Herbert Alker Tripp
Master with the Monogram LC
Conegliano, Cima Da (?)
Fisher, Son & Co.
Hyacinthe Rigaud
English School early 19th cent...
Sir Frank Brangwyn
A A Moore
Maxime Lalanne
Keith Henderson
Samuel Austin
G Pickering
Gordon Hemm
James Fitton
William Miller
Frank Charles Medworth
Lelio Orsi
Alfred Dunn
Francesco Guardi
English School (14thC.)
R G Praill
Robert Wallis
Paolo Veronese (after)
James Guthrie
Thomas Abiel Prior
George Houston
Jacques Callot
Katsukawa Shunyei
School Titian
William Finden
Nelson Dawson
John Gerald Platt
Sonia Lewitzka
S G Boxsius
Marjorie Firth
school Verrocchio
Weyden, Rogier Van Der, school...
Morgan, William E.C.
Kathleen Gardiner
Robin Newall
Gerard Ter Borch the younger
Holbein the Younger, Hans
Venetian School
Holbein the elder, Hans
Marco Zoppo
Ethel Leontine Gabain
Guido Reni
John Rogers Herbert (after)
Sean Keating
Peter Oliver
Mabel M Annesley
Feliciano Bejar
Timoteo Viti
Hammamatsu Utakuni
Bartolommeo Montagna
Lajos Kassak
School Raphael
Clare Leighton
William Chapman
Theodore Naish
Peter Downing
Maurice de Saumarez
AB Webb
David Freed
Sebastiano Piombo
Arthur Fitzwilliam Tait
Peter Green
John Downman
Margaret Clarke
John Roffe
Urs Graf
Donald Green
Michael Oelman
School Netherlands
James Wyatt
Coreggio
Walter Goetz
Sir Peter Lely (after)
Miss Margaret Pilkington
George Chandler Perkins
George Stubbs
John MacWhirter
Christopher Richard Wynne Nevi...
Vladimi Velickovic
Holbein, Hans, the younger (at...
Letter press
Edmond Dulac
Letter press, printing,etc.
Letter press, printing, etc.
Letter press, printing etc.
Letter press, printing etc
Christo
Archibald Standish Hartrick
Derek Boshier
Barbara Jones
George Baxter (circle of)
James Walker
Frank Short
Sir Thomas Lawrence (after)
Stefano della Bella
Wendel Dietterlin
Charles Nicolas Cochin 'the yo...
John Copley
Matthias Darley
Thomas Chippendale
Giovanni Falda
Albert Rutherston
John Nash
Charles Albert Waltner
Slater Bradley
Martin Naylor
Sidney Nolan
Peter Phillips
Gerald Leslie Brockhurst
Walter Greaves
Felix Bracquemond
Alfred Louis Brunet-Debaines
Laurence Stephen Lowry
Raymond Coxon
Rodrigo Moynihan
Claude Rogers
Rembrandt (after)
Chinese School 17th Century
Samuel Cousins
Sir Thomas Lawrence
Frank Stella
Mark Francis
Fritz Thaulow
Friedensreich Hundertwasser
J Horsburgh
John Ruskin
F Shepherd
Winifred M McKenzie
Lee Bontecou
Cecil Collins
Allen Jones
Michael Farrell
Michael Challenger
Thomas Shotter Boys
John Crome
Giovanni Battista Cipriani (af...
Francesco Bartolozzi
Henry William Bunbury (after)
Joseph Wright of Derby (after)
Samuel & Nathaniel Buck
Austin Osman Spare
William Brassey Hole
Carlo Maratta (after)
Giulio Romano (after)
Cornelis Cort
Sir Francis Seymour Haden
George Baxter
Edward Wolfe
Paul Nash
Augustus Edwin John R.A., O.M.
Charles Haslewood Shannon
Lucien Pissarro
John Collett
John Smith
Francis Frith
Charles Pye
Richard Ansdell
Samuel William Reynolds Jnr
Hugh Paton
Elisabeth von Holleben
John Finlayson
Frank Greenwood
Frederick Christian Lewis Snr.
David Hockney
Frederick Clifford Harrison
Frederic James Shields
Joseph Knight
Edward Fisher
Farino
Samuel William Reynolds
Daniel Gardner (after)
Thomas Gainsborough
Francis Dodd
Colin Self
Thomas 'Oldham' Barlow
Henry Fuseli (after)
William Powell Frith
Mat Collishaw
George Perfect Harding
Hedley Fitton
James Ward (after)
David Henry Parry (after)
Guercino
Geoffrey Key
Jean Marie Delattre
William Wynne Ryland
Charles Turner
Peltro William Tomkins
Matthew William Peters (after)
George Engleheart (after)
Thomas Ryder
Henry Singleton (after)
Henry Alken (after)
J Clark
C Knight (after)
Louis Jacques Nicholas Schaal ...
Althea Willoughby
James Parry
F V Martin
Lucas Vorsterman
Mary Adshead
Adelaide Swift
Charles Dixon
Terry Willson
Michael Stokoe
Lowes Dalbiac Luard
Dame Laura Knight
Kitao Shigemasa
Josei Sanjin Kyosen
Edward Goodall
John Rowland Fothergill
Antony Dyck
John Hoyland
W Westall A.R.A.
Annabel Kidston
Swiss School
Elizabeth Gill
Charles Storm van Gravesande
William Palmer Robins
Japanese Unknown
Lucas Cranach 'the elder'
Arthur John Ensor
Heinrich Aldegrever
Dutch School
Andrea Mantegna
Manner of Leonardo da Vinci
Percy Robertson
Raoul Dufy
Jean Baptiste Greuze (after)
Hope Bryan
Eugène Carriere
David Loggan
J C Varrall
Keith Robinson
Irene Fawkes
Eric Doitch
Prince, Jean-Baptiste Le
Charles Henry Jeens
Peter Barker-Mill
school Giorgione
Gustave-Marie Greux
Sir William Newzam Prior Nicho...
English School, 19thC
Eric Fitch Daglish
Radovan Kraguly
G H Rowbotham
North School
Edward Louis Lawrenson
Berenice Sidney
Charles de Sousy Ricketts R.A.
Peter Schmidt
Eric Lombers
Mary L. Gow
Louis Joseph Soulas
Govaert Flinck
Hans Erni
William George Gillies
Stanley Reginald Wilson
Edmond Xavier Kapp
Ian Hamilton Finlay
David Roberts
Henry George Rushbury
Joseph Mallord William Turner ...
Henry Wyatt
Hugues Merle (after)
Thomas Gainsborough (after)
Henry Liverseege (after)
Giuseppe Marchi
Samuel Bellin
Robert Motherwel
J Harwood
Josiah Boydell
G Hargreaves
Giovanni Battista Cipriani
B Steinthal
James Sharples
Charles George Lewis
John Hoppner (after)
P Westcott
John Bostock
James McArdell
Peter Graham
Peter Simon
Henry Cousins
James Anthony Minasi (after)
Edwin La Dell
Sydney Lee
Francesco Bartolozzi (after)
Joe Tilson
Pietro Antonio Martini
Sir John Everett Millais (afte...
Heath
William H Myers
Harry Howard
Frederick Holding
Jonathan Spilsbury